back to top

Jak pracovat s akrylovými barvami

Date:

Při natírání nezapáchají a mnohé z nich jsou vhodné také pro nátěry dětských hraček či použití v kuchyni na plochách, které přicházejí do styku s pokrmy. Abyste však dosáhli pěkného vzhledu a trvanlivosti, měli byste znát jejich specifika.

Vodou ředitelné akrylové barvy určené k nátěrům všech povrchů se staly standardem pro domácnosti. Evropská unie chce, aby časem nadobro vytlačily olejové, syntetické a acetonové barvy, které agresivními rozpouštědly ničí životní prostředí. Ty by měly zůstat dostupné výhradně pro průmysl.

S mastnotou se nesnesou
Ať už se rozhodnete natřít jimi staré dveře, zárubně, židle či dvířka na kuchyňské lince, vězte, že i ten nejjemnější film mastnoty na povrchu způsobí, že se barva nespojí s podkladem. To by mohlo zmařit vaše záměry. Důkladná příprava se proto vyplatí.

První mytí byste měli udělat mazlavým mýdlem, které naleznete v každé drogerii se sortimentem na mytí podlah. Vyrábí jej například Palma a za kilogramový kbelík nezaplatíte více než 2,60 eura.

Po rozpuštění ve vodě dokáže také z nejpoužívanějších kusů nábytku odstranit hrubé povlaky mastnoty. Nejednou se po důkladném umytí zdá, jako by věci omládly za několik let. Na druhý oplach lze použít v domácnosti obyčejný saponát na nádobí.

Základní nátěr zlepší vzhled a trvanlivost
Ať máte jakkoli málo času, nátěr základní akrylovou barvou byste neměli vynechat. Je bílá a překryje původní barvu podkladu, takže i světlým odstínem budete moci bez námahy přetřít tmavé povrchy. Nejdůležitější ovšem je, že vytvoří na povrchu vrstvu, která zajistí lepší spojení krycího nátěru s podkladem. A to pro trvanlivost znamená mnoho.

Ne všechny základní barvy jsou však stejné. Zatímco Bakrylex Primer je po vyschnutí jako pružná guma, Slovakryl Základ Extra lze vyhladit brusnou houbou, abyste ukryli nedokonalosti své práce. Ekokryl základ je zase jako nejjemnější, hladoučká pasta, která vyplní všechny spáry, aniž by se při schnutí opět objevily. Výborně se brousí. Plechovka s 0,6 l základní barvy stojí v průměru pět eur.

Nátěr potřebuje k zaschnutí přibližně čtyři hodiny, unáhlenost se nevyplácí. Pokud jej přetřete předčasně, vrchní nátěr se může při zátěži odlepovat i po několika týdnech po natření. To proto, že spodní nátěr nedokáže přes krycí film proschnout.

Nanášení usnadní váleček
I když je štětec osvědčenou klasikou, mikropěnový váleček může být při používání akrylových barev výhodnější. To proto, že funguje stejně dobře, jestli je barva hustá, nebo řídká. Při rolování vytváří na povrchu souvislou vrstvu s jemným krupičkovým vzorem, který se v závislosti na vlastnostech barvy více či méně rozlije dohladka.

Výsledkem je plocha s rovnoměrným krytím. Pokud si vyberete váleček, který má obě strany frézovány do oblouku, napojování tahů se stanou neviditelnými. Investice je minimální. Za pěnový váleček zaplatíte 40 centů, za rukojeť k němu 60 centů a za plastovou misku na barvu přibližně 60. Výhodou je, že všechny nástroje lze umýt ve vodě a používat bez omezení opakovaně.

Odstín krycí barvy si můžete upravit
Je pravda, že odstíny barev nabízené výrobci jsou nepěkné. Desítky let nám servírují odstíny, které vidíme na každé brance, míchačce, cirkuláři či zábradlí. Nepřekvapí proto, že jimi nechceme natírat svůj interiér či nábytek.

Jelikož akrylové barvy se navzájem výborně míchají, vyplatí se upravit si odstín po svém. Přilitím bílé přiblížíte odstín pěknému pastelu, drobný přídavek černé dá barvě zemitý podtón, který utlumí její zářivost. U menších projektů se osvědčilo vydělat si barvu v kelímku, který stačí před uskladněním překrýt plastovým sáčkem a gumičkou. Barva tak vydrží svěží několik měsíců.

Vybírejte podle dovednosti
Vodou ředitelné akrylové barvy má v nabídce téměř každý výrobce. Receptury se různí as nimi i vlastnosti barev, pokud jde o práci s nimi. Slovakryl Profi Lesk je barva řidší, která se výborně rozlévá do hladkého, lesklého povrchu. Vyžaduje tři nátěry, výsledek ovšem stojí zato. Dveře natřené touto barvou přímo září. Pokud se však rozhodnete natírat vedle vodorovných ploch i svislé, měli byste být dostatečně zruční a mít řemeslo takříkajíc v ruce.

Denas Univerzál je pověstný intenzivním krytím a výbornou odolností proti vrtochům počasí v exteriéru. Jedná se o barvu se silnou přilnavostí, které svědčí nanášení válečkem. Ekokryl lesk je barva hustší, které svědčí i natírání na svislých plochách, aniž byste s tím měli zkušenosti. Volte štětec s dlouhým přírodním vlasem nebo pěnový váleček vhodné šířky. Dobré zkušenosti máme také s barvou Bakrylex Univerzál, která podá v rukou nováčka při dvou nátěrech uspokojivý výsledek. Naopak od barev Jubin Decor a Jubin Metal lze očekávat jen velmi slabou krycí schopnost.

Jaký je akrylový nátěr na dotek?
Pokud jste zvyklí na to, že syntetické nátěry po zaschnutí vytvoří film, který léty nabírá na pevnosti a křehkosti, s akryly je to jiné. Vytváří na povrchu měkčí, pružnou vrstvu, kterou lze přirovnat k plastovému povlaku. Od barev lze očekávat dokonalý lesk či jemný sametový mat podle druhu barvy.

Povrch je již po čtyřech hodinách na dotek nelepivý, pod bodovou zátěží však k němu během hodin přilne třeba prázdný šálek na čaj. Trvá několik měsíců, než se tento efekt vytratí pod jemným nánosem nečistot. Je to, jako když se ochranná fólie přisaje k displeji mobilu s tím, že kdykoli ji můžete stáhnout bez poškození povrchu.

- Reklama -PR články

Nové příběhy

Další články autora
NOVA INSPIRACE

Vinylová podlaha je elegantní a praktická volba do každého interiéru

Vinylová podlaha v posledních letech získává na oblíbenosti, protože...

Máte v plánu rekonstrukci bytu či domu? Víme, jak postupovat!

Koupit si byt nový, nebo spíše starší a krok...

Jak si stanovit domácí rozpočet

V dnešní době plné ekonomických výzev a nepředvídatelných událostí...

Jak drahé je zdarma?

V dnešní době, kdy jsme neustále bombardováni nabídkami "zdarma",...