Ukončení pracovního poměru není na trhu práce ničím výjimečným. Pro obě strany se však může jednat o poměrně náročnou a citlivou záležitost. Ať už se jedná o výpověď ze strany zaměstnance, nebo o výpověď ze strany zaměstnavatele, je vždy důležité postupovat profesionálně a dle zákona. Co vše ukončení pracovního poměru obnáší a jaké jsou možnosti?
Pracovní poměr může být ukončen několika způsoby, ať už ze strany zaměstnavatele, nebo zaměstnance. Jak zaměstnavateli, tak zaměstnanci však spolu s ukončením pracovního poměru ze zákona vyplývají určitá práva a povinnosti.
Obzvlášť zaměstnavatel by si měl při ukončení pracovního poměru dát pozor na všechny aspekty, kterými je vázán vůči zaměstnanci.
V České republice může být pracovní poměr, dle § 48 zákoníku práce, ukončen pouze těmito možnostmi:
- dohodou
- výpovědí
- okamžitým zrušením
- zrušením ve zkušební době
Další možností je skončení pracovního poměru, který byl sjednán na dobu určitou. Takový pracovní poměr skončí uplynutím sjednané doby. Důležité je však vědět, že zaměstnavatel má v tomto případě povinnost na ukončení pracovního poměru zaměstnance upozornit alespoň 3 dny předem.
Pokud zaměstnanec dále pokračuje ve své práci s vědomím zaměstnavatele, je jeho smlouva automaticky prodloužena na dobu neurčitou.
Pracovní poměr je ukončen také v případě, že došlo k smrti zaměstnance.
Dohoda o skončení pracovního poměru – vzor
Dohoda o rozvázání pracovního poměru musí být mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem uzavřena písemně, přičemž pracovní poměr zaměstnance končí sjednaným dnem.
V dohodě o ukončení pracovního poměru je zaměstnavatel povinen uvést důvody rozvázání pracovního poměru.
V některých případech může zaměstnanci vzniknout nárok na odstupné, zároveň má důvod skončení pracovního poměru dohodou vliv i na např. výši podpory v nezaměstnanosti.
Vzor dohody o skončení pracovního poměru může vypadat následovně:
Zaměstnavatel:
Název:
Sídlo:
IČO:
Zapsaný v rejstříku vedeném Městským soudem:.
Zastoupen:.
dále jen „zaměstnavatel“
a
Zaměstnanec:
Jméno a příjmení:
Bytem:
Datum narození:
Číslo OP:
státní příslušnost:
dále jen „zaměstnanec“
uzavírají tuto dohodu o rozvázání pracovního poměru
Na základě pracovní smlouvy uzavřené dne . . . . . . . . . . . . pracuje zaměstnanec pro zaměstnavatele na pozici . . . . . . . . . . . .
Obě smluvní strany se dohodly na skončení tohoto pracovního poměru ke dni . . . . . . . . . . . .
Tato dohoda, jakož i práva a povinnosti vzniklé na základě této dohody nebo v souvislosti s ní, se řídí zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce ve znění pozdějších předpisů, a souvisejícími předpisy.
Dohoda byla sepsána ve dvou vyhotoveních pro každou ze smluvních stran.
V …………… dne ………….. V ………….. dne ……..……
zaměstnavatel zaměstnanec
(razítko a podpis) (podpis)
Při oboustranné dohodě o ukončení pracovního poměru se nemusí dodržet výpovědní lhůta, která je v pracovní smlouvě obvykle sjednaná na dva měsíce.
Výpověď dohodou si může nechat zaměstnavatel sepsat od svého právního zástupce, na internetu lze však najít i vzor výpovědi dohodou v pdf. Vzor výpovědi dohodou v pdf lze snadno použít, jelikož díky uložení do pdf nedojde k žádné změně formátování textu.
O ukončení pracovního poměru dohodou může zažádat sám zaměstnanec.
Žádost o ukončení pracovního poměru dohodou – vzor
Ukončení pracovního poměru dohodou není ze strany zaměstnance úplnou samozřejmostí. Zaměstnanec chce většinou takové ukončení využít, pokud si našel nové zaměstnání, do kterého potřebuje co nejdříve nastoupit.
V případě ukončení pracovního poměru dohodou totiž nemusí být dodržena dvouměsíční výpovědní lhůta.
Aby tedy k rozvázání pracovního poměru došlo a zaměstnavatel svého zaměstnance tzv. „pustil“, může zaměstnanec využít žádost o ukončení pracovního poměru dohodou.
Vzor žádosti o ukončení pracovního poměru dohodou může vypadat následovně:
Podle § 49 zákoníku práce žádám tímto o rozvázání pracovního poměru sjednaného s Fakultou sociálních věd, a to dohodou ke dni ……… . V případě nevyhovění mé žádosti dávám tímto výpověď z pracovního poměru.
V ……… dne ………
Jméno zaměstnance:
Podpis zaměstnance:
I žádost o ukončení pracovního poměru dohodou by měla být podána písemně.
Výpověď ze strany zaměstnance vzor
Výpověď z pracovního poměru může být podaná jak ze strany zaměstnance, tak ze strany zaměstnavatele. Zaměstnavatel však může dát zaměstnanci výpověď pouze z důvodů, které jsou uvedeny v § 52 ZP.
Oproti tomu zaměstnance může podat výpověď z pracovního poměru z jakéhokoliv důvodu nebo nemusí důvod vůbec uvést.
Výpověď z pracovního poměru musí být vždy podána písemně, jinak pozbývá platnosti.
Po podání výpovědi musí zaměstnanec zpravidla opustit zaměstnání po uplynutí dvouměsíční výpovědní lhůty, která však začíná až prvním dnem následujícího kalendářního měsíce po doručení výpovědi.
Vzor výpovědi ze strany zaměstnance může vypadat následovně:
Název společnosti:
Adresa zaměstnavatele:
(zaměstnavatel)
Datum:
Věc: Výpověď z pracovního poměru (nebo Rozvázání pracovního poměru výpovědí)
Vážení,
u Vaší společnosti jsem zaměstnán jako …… na základě pracovní smlouvy ze dne …….
Tímto v souladu s § 50 zákoníku práce dávám výpověď z výše uvedeného pracovního poměru.
Pracovní poměr tak skončí uplynutím dvouměsíční výpovědní doby.
V ……. dne ………
(zaměstnanec, podpis)
Jméno a příjmení, adresa zaměstnance
Datum narození:
Výpověď z pracovního poměru může zaměstnanec zaslat doporučeně nebo doručit osobně, důležité je písemné provedení.
Do kdy se musím přihlásit na úřad práce?
Po skončení pracovního poměru spousta lidí také řeší, do kdy se musí přihlásit na úřad práce. Aby byla správně navázána evidence úřadu práce a člověk mohl plynule žádat o podporu v nezaměstnanosti, je dobré se na úřad práce nahlásit do 3 dnů od skončení pracovního poměru.
Doba podpory v nezaměstnanosti poté závisí na věku uchazeče o zaměstnání. Obecně platí, že uchazeč do 50 let věku má podporu v nezaměstnanosti dlouhou 5 měsíců, od 50 do 55 let se jedná o délku 8 měsíců a nad 55 let věku je uchazeč podporován 11 měsíců.
Úřad práce neslouží pouze pro hledání a zprostředkování zaměstnání, uchazeči zároveň úřad po dobu evidence platí sociální a zdravotní pojištění. V případě, že uchazeč aktivně s úřadem nespolupracuje, je vyřazen z evidence a hrozí mu sankční řízení.