15.4 C
Brno
Úterý, 21 března, 2023
DomůRady a NávodyChcete mít pořádek ve skříni? Tady je způsob jak na to

Chcete mít pořádek ve skříni? Tady je způsob jak na to

Ukládání oblečení na sebe nefunguje.

Čtěte také:

Jak roztopit v grilu uhlí a brikety?

Šatní skříň je často zdrojem frustrace a někdy se zdá, jako by nebylo možné udržet v ní pořádek. Marie Kondo, autorka originálního systému na úklid, však ve svých knihách nabízí způsob, jak v ní jednou provždy nastolit pořádek.

Úklid je podle ní systematická a filozofická záležitost, ke které je třeba přistupovat razantně a zároveň zodpovědně.

Pokud se ve vaší domácnosti jednou podaří vytvořit systém pořádku, už nikdy se k nepořádku nevrátíte.

Úklid je důležité podle kategorie a ne podle místnosti. Neuklízejte tedy zvlášť obývací pokoj a zvlášť ložnici, ale zvláštní pozornost věnujte oblečení, knihám, kosmetice, dokumentům a vzpomínkovým předmětům. Začít s úklidem oděvů je podle autorky nejlepším způsobem, jak vnést do domácnosti systém.

Nejprve je třeba vyhazovat
Kdo jen trochu zná systém Marie Kondo, ten ví, že bez vyhazování se žádná změna nedá zrealizovat.

Topy: košile, svetry, trička, halenky
Spodní části: kalhoty, sukně
Oblečení, které je třeba zavěsit: saka, kabáty, obleky, šaty
Ponožky
Spodní prádlo
Extra položky: šaty, pásky, klobouky
Boty
Autorka doporučuje veškeré šatstvo, které se nachází v bytě, vyložit ze skříní na podlahu a rozdělit podle kategorií jako svrchní oblečení, spodní části, prádlo a boty.

Je důležité, abyste opravdu shromáždili veškeré oblečení, které vlastníte. I to, které se nachází v zapomenutých krabicích či ve skříních na chodbě.

Nevynechejte ani oblečení pro sport nebo sezónní kabáty. Pohled na spoustu oblečení, kterou vlastníte, může být překvapující, ale zároveň je to nejlepší motivace k tomu, abyste se pokusili o změnu.

Každý kus oblečení byste měli vzít do ruky, zhodnotit jeho kvalitu a hlavně to, jakou mě pro vás hodnotu. Vždy se ptejte několik otázek: Bude vám tento kus oděvu slušet? Nosíte ho? Je pro vás důležitý? Způsobuje vám radost?

Ponechat byste si měli jen to oblečení, které opravdu chcete nosit a nosíte. Všechno ostatní je třeba nemilosrdně vyhodit, darovat nebo určit k recyklaci.

Počítejte také se sezónním oblečením
Kondo ve své knize Zázračné úklidy uvádí, že ideálně se vyřazováním dostanete na třetinu či dokonce jen na čtvrtinu původního počtu.

Mnoho lidí šatník obměňuje podle sezóny. Hrubé a teplé oblečení během letních měsíců přesune do krabice a opětovně jej vytáhne až na podzim.

Tento systém podle Kondo svádí k tomu, abyste hromadili více šatstva než potřebujete a navíc jej i znehodnocuje.

Věšte co nejméně věcí
„Věšení prostě nemůže konkurovat skládání při úspoře místa. Přestože to částečně závisí na tloušťce oblečení, dvacet až čtyřicet kusů poskládaného oblečení zabere stejný prostor, jako vyžaduje deset zavěšených kusů,“ uvádí ve své knize Kouzelný úklid autorka systému.

Samozřejmě, bez závěsné tyče se neobejdete ani tehdy, když většinu oblečení poskládáte a uložíte. Systém Marie Kondo doporučuje věšet jemné šaty, košile, saka a kabáty.

Při jejich věšení by měla vládnout hierarchie, která hrubým a těžkým oděvem určuje levou stranu skříně a vzdušným a světlým pravou.

Skládejte a ukládejte vedle sebe
Přestože je úspora místa neoddiskutovatelným faktem, pro většinu lidí spočívá výhoda zavěšeného oblečení v tom, že se nemačká. Ke krčení však nedochází při samotném skládání, ale při vertikálním ukládání.

Ukládáním na sebe vzniká silný tlak a váha svrchního oblečení zákonitě pokrčí ty, které jsou vespod. Navíc spodní kusy oblečení velmi rychle zapadnou do „nemilosti“ a jen málokdy je vybíráme.

Kondo tedy radí oblečení skládat a ukládat jej vedle sebe. Ve své knize Uklizené! představuje také způsob, jakým se naučit skládat oblečení tak, abyste jej mohli skladovat v horizontálním uložení.

Dobrou zprávou je, že se nejedná o složitý systém a oproti způsobu skládání na třetiny, který se běžně používá v našich domácnostech, se liší jen minimálně.

Ideálního stavu dosáhnete tehdy, pokud se vám jednotlivé kusy podaří poskládat do úhledných obdélníků, které dokážete postavit.

Ponožky a prádlo mají také svá pravidla
Při skládání ponožek a prádla platí stejný způsob jako při skládání ostatního oblečení. Nenechávejte spodní prádlo v zásuvce naházené a ukládejte je vertikálně stejně jako trička a svetry.

Platí to pro dámské i pánské spodní prádlo a dokonce i pro ponožky. Ty byste nikdy neměli rolovat do klubíčka nebo vázat na uzel.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články