back to top

Důmyslná trojnožka je ikonou 20. století

Date:

Stoleček Nr. 60 od finské společnosti Artek se díky jednoduchosti a funkčnosti stal jedním z nejkopírovanějších kusů nábytku vůbec.

Při pohledu na tento nenápadný stoleček by nikomu ani na mysl nesešlo, že se v něm soustředí historie nábytkového designu i to nejlepší, co začátek dvacátého století v odvětví přinesl.

A rozhodně by nikomu nenapadlo, že jde o osmdesátiletého staříka.

Architektura a design
Navzdory vysokému věku nejde o žádného geriatrika. Stoleček finské společnosti Artek je svěžím příkladem nadčasového designu. Oblíbily si ho domácnosti třicátých let a stejně rádi ho používají i ty dnešní. Důvod je jednoduchý. Tento střízlivý kus nábytku spojuje účel s půvabem v té nejpřirozenější podobě.

Stoleček Nr. 60 zkonstruoval v roce 1933 finský architekt Alvar Aalto, který se podepsal pod několik významných staveb finského modernismu. V nich úspěšně aplikoval tvůrčí vize funkcionalismu. Výslednou formu budov podřídil co účelu a zbavil se nadbytečných příkras.

„Funkcionalismus“ má v našich končinách (deformovaných socialistickou výstavbou) nepříjemnou pachuť. Ale ten Aaltův je záležitostí zcela jiných kvalit. Budovy komponoval s příznačnou skandinávskou citlivostí a dával si záležet i na jejich vnitřním vybavení. A tak se začal věnovat i nábytkovému designu.

Umění a technologie
Spolu s manželkou a spolupracovníky založil ve Finsku nábytkářskou dílnu Artek. Její název odvodil od slov umění a technologie (Art + Technology). Tím jasně pojmenoval svůj cíl sjednotit výtvarné kvality užitého umění s technologickými inovacemi masové výroby. Tyto snahy ilustruje právě stoleček. 60.

Aalto vyhoutal důmyslnou konstrukci prostého sezení, aby co nejvíce zjednodušil jeho výrobu. Kulaté sedátko je vyrobeno z březové překližky. Doplňují jej tři nohy ve tvaru písmene L vytvořené speciální technologií ohýbání masivního dřeva, kterou vyvinul.

Právě díky detailu ohybu nohou a rozumně vyváženým proporcím se v jednoduché kompozici ukrývá půvab umocněný účelností.

Skandinávská racionalita
Stoleček je skutečně ikonickým kusem designu 20. století. Přinesl revoluci v nábytkové tvorbě tím, že zaměřil pohled na její základní funkci. Zároveň pamatuje v první řadě na lidi. Právě proto Aalto upřednostnil vlídný materiál dřeva a ne chladnou ocel či sklo. Stoleček slouží k příležitostnému sezení, uplatní se i jako postranní stolek a když není „v akci“, dá se naskládat na sebe. Vyrábí se z březového dřeva ve více povrchových provedeních – upraven průsvitnými nebo barevnými laky.

U příležitosti 80. narozenin připravil Artek i limitovanou edici stolku s různobarevnýma nohama či koženým čalouněním.

Jeho neštěstím je, že se stal jedním z nejkopírovanějších kusů nábytku vůbec. Svou verzi trojnožky se zaoblenýma nohama nabízí kdekdo, originál je však pouze jeden a dosud se vyrábí v původní továrně Artek.

- Reklama -PR články

Nové příběhy

Další články autora
NOVA INSPIRACE

Vinylová podlaha je elegantní a praktická volba do každého interiéru

Vinylová podlaha v posledních letech získává na oblíbenosti, protože...

Máte v plánu rekonstrukci bytu či domu? Víme, jak postupovat!

Koupit si byt nový, nebo spíše starší a krok...

Jak si stanovit domácí rozpočet

V dnešní době plné ekonomických výzev a nepředvídatelných událostí...

Jak drahé je zdarma?

V dnešní době, kdy jsme neustále bombardováni nabídkami "zdarma",...