back to top

Ikea má na kuchyně novou metodu, systém Faktum končí

Date:

Máte doma kuchyni z Ikey, poškrábali se vám na ní dvířka a chtěli byste si pořídit nové? Pozdě.

V regálech bratislavského obchodního domu budete komponenty série Faktum, které švédská nábytkářská síť prodávala 20 let, hledat marně.

Od 1. dubna je nahradil zcela nový kuchyňský systém nazvaný Metoděj, který s dosavadním není kompatibilní. Poškozený díl si tedy vyměníte v rámci záruky nebo se budete muset obrátit na poprodejní servis a objednat si jej.

Úplně jinak
Co se tedy v plánování kuchyní mění? Ikea tvrdí, že všechno – skříňky, dvířka, panty, šuplíky i míry. Zatímco systém Faktum byl založen na násobcích 30 cm, Metoděj staví na násobcích 20. A to při šířce i výšce skříněk. Hloubka se prodlouží o 2 cm.

Mění se i výška spodních skříněk ze 70 na 80 cm, což umožnilo chytré rozhodnutí zkreslit výšku soklu na polovinu. Zvětšil se tím úložný prostor skříňkách. Novinkou jsou spodní skříňky o výšce 60 cm stojící na přiznaných ocelových nohách a tmavá barva korpusů.

Díky jednoduchému stavebnicovému systému se mají dát nové skříňky lépe kombinovat. Ikea tvrdí, že při plánování kuchyně vám už nebudou pravidla diktovat skříňky a šuplíky, ale naopak můžete využít každý jeden centimetr prostoru.

V kuchyni to žije
Při plánování nového kuchyňského systému se Ikea odrazila od průzkumů mezi lidmi. Vyplynulo z nich, že život v domácnosti se v posledních letech změnil.

Kuchyně už není jen místem, kde se připravuje jídlo, ale srdcem domova. Přijímají se zde návštěvy, případně slouží jako pracovna.

Mění se i prostor v bytě, ve kterém se kuchyně nachází. Už to většinou není samostatný pokoj, ale bývá spojen s obývacím pokojem nebo jídelnou.

Není výjimečné, že v menších bytech se kuchyně může ocitnout na chodbě. S novým systémem Metod by to podle Ikey neměl být problém. Kuchyni si dokážete navrhnout i pod schody, překážet by neměl ani sešikmený strop v podkrovních bytech či vyčnívající potrubí.

Ještě více novinek
Ale vraťme se k tomu, co je na kuchyních z Ikey nového. Můžete si s nimi hrát jako s legem. Skříňky lze například ukládat i na sebe a překrýt jedněmi dvířky. Zvětšením hloubky vznikl prostor pro interní zásuvky, které můžete překrýt dvířky nebo čelem další zásuvky.

Řečeno po lopatě – vytáhnete šuplík a v něm jsou další šuplíky. Jelikož zásuvky patří při stavbě kuchyně k tomu dražšímu a v novém systému vás bude lákat, abyste s nimi při návrhu hojně pracovali, Ikea je rozdělila do dvou cenových kategorií. Dražší mají tlumiče a dají se vysunout úplně, ty levnější ne.

Přibyl nový systém integrovaného LED osvětlení do skříněk i zásuvek. Vedení kabelů vyřešila Ikea konečně důmyslněji, budou se dát ukrýt za skříňkami. V zásuvkách se nabízí možnost automatického osvětlení při jejich vytažení.

V nabídce je také větší výběr pracovních desek i nástěnných panelů. Ikea vám je dokonce zhotoví na míru v maximální délce 400 cm u laminátových, dřevěných a akrylových desek a 300 cm u kamenných, které jsou v nabídce novinkou spolu s akrylovými deskami.

A konečně něco k montáži a ceně. Instalaci nástěnných skříněk se Ikea snažila v novém systému výrazně zjednodušit. Přišla s kolejnicí, která se přimontuje na zeď a na ni se zavěšují jednotlivé skříňky. Tato pomůcka se může stát zádrhem ve slovenských panelových bytech s křivými stěnami.

Cenou zůstává Metod ve stejné kategorii jako Faktum, některé náhodně srovnávané skříňky vycházejí dokonce levněji. Výsledná částka se může načíst právě díky variabilitě a vychytávkám ve vnitřním vybavení, které nový systém nabízí.

Kompatibilnost
Kritickým faktorem u kuchyní z Ikey je jejich kombinovatelnost s výrobky konkurence. Příkladem jsou například spotřebiče.

Ikea nabízí vlastní sortiment kuchyňských elektronických zařízení od Electroluxu a Whirpoolu a ačkoli deklaruje, že všechny standardní spotřebiče od externích výrobců do jejích kuchyní pasují, s jejich instalací, zvláště pokud si kuchyň skládáte sami, bývají patálie.

Překonáte-li problémy s rozměry (zejména výškou) a najdete si vhodný spotřebič, může se vyskytnout problém například s tím, že panty jsou umístěny na jiném místě, než předpřipravené otvory na vnitřní straně dvířek.

Ikea ujišťuje, že všechny její spotřebiče, které prodávala do kuchyní Faktum i standardní spotřebiče na trhu, budou pasovat i do systému Metod. Otázka je například, jak do linky, která se odvíjí od násobků 20 cm, zabudovat užší myčku nádobí o šířce 45 cm.

- Reklama -PR články

Nové příběhy

Další články autora
NOVA INSPIRACE

Vinylová podlaha je elegantní a praktická volba do každého interiéru

Vinylová podlaha v posledních letech získává na oblíbenosti, protože...

Máte v plánu rekonstrukci bytu či domu? Víme, jak postupovat!

Koupit si byt nový, nebo spíše starší a krok...

Jak si stanovit domácí rozpočet

V dnešní době plné ekonomických výzev a nepředvídatelných událostí...

Jak drahé je zdarma?

V dnešní době, kdy jsme neustále bombardováni nabídkami "zdarma",...