back to top

Prozařte před svátky svůj příbytek

Date:

Chcete-li, aby váš byt vypadal svěže, není nutné, abyste investovali spoustu peněz do jeho renovace. Často stačí jen přearanžovat dlouholetou rutinu a přidat k ní několik zářivých prvků. Abyste všechno stihli do příchodu Velikonoc, začít byste měli už dnes.

Na začátek patří velký úklid. Nemyslete však hned na mytí oken, tepování koberců, třídění šatníku a prášení matrací. Sedněte si do středu každé místnosti na otočnou židli a pokuste se jak na kolotoči zamyslet nad funkčním zařízením jednotlivých pokojů. Pokud najdete nábytkové dílce, doplňky či výbavu, které už léta více překážejí, než slouží, podaří se vám interiér provzdušnit. To do něj vnese lehkost a uvolněnější pocit.

Přepřekládejte nábytek
Možná to nevědomky děláte při každém malování. Skutečnost je však taková, že každý pokus o přeložení nábytku na nové místo pohřbí všední rutinu a dá místnosti novou dynamiku a ráz. Není pravda, že okna a dveře jsou při umísťování nábytku tak omezující, že pro každou místnost existuje pouze jeden ideál nábytkového rozmístění.

Patříte-li mezi ty, kteří pokládají sektorový nábytek za těžkopádný a raději plní svůj interiér drobnějšími kusy, v úvahu přichází i jejich výměna mezi místnostmi. Je to jako kreativní hra na designéra. Zapomeňte na to, že v bytě bydlíte vy a pokuste se stylizovat výbavu s pomyšlením na někoho jiného. Uvidíte, jak skvěle se budete cítit, pokud vám to vyjde.

Dekor místo omalovánky
Říká se, že nejlepším lékem na fádnost místnosti je vymalovat ji jinou barvou. To však často vyžaduje mnoho času a úsilí. Proto si takové věci plánujeme vždy na dobu, kdy už nemáme co jiného dělat. Existuje však způsob, jak přece jen dát místnosti nový „look“, aniž by bylo vše pokapané barvou a žádalo nepřiměřené úsilí.

Co řeknete na dekorační šablony a ornamentální samolepky, kterými lze oživit stěnu doplňkovou barvou? I bez předchozí dovednosti jimi oživíte prostor a zaměříte pozornost na ta zákoutí, která dosud zůstávala nepovšimnuta. A pokud sáhnete po krabičce pečlivě namíchané barvy a vzorovaném válečku, ihned můžete na stěně napodobit tapetu. Ať už celoplošně, nebo v pásech lemovaných linkami. Možná jste to nezachytili, ale válečky se vracejí do módy.

Za vším hledejte květiny
V závěsných nádobách, v květináči na stojanu, v truhlíku na parapetu či řezané ve váze. Ať mají libovolnou podobu, dokážou v místnosti vykouzlit příjemnou atmosféru. V ozdobných zahrádkách se rozjíždí sezóna v plném proudu a jiné to není ani u květin určených do interiéru. Množitelé nabízejí řadu novinek a ceny meziročně neustále klesají.

Záleží-li vám více na několika svátečních dnech než na ostatních, v úvahu přicházejí i kvetoucí letničky, které po čase přestěhujete na balkon. Letos je sezóna o tři-čtyři týdny napřed a Velikonoce se zpozdily, takže jste v nesmírné výhodě oproti jiným rokům, které se obvykle nesou ve znamení cibulovin. Zastavte se cestou z práce v zahrádkářství a nabalte se štědrou paletou květin. A ty své domácí nezapomeňte vysprchovat.

Pásky kreslí jemné detaily
Pokud upřednostňujete na nábytku krycí barvy před přirozenou kresbou dřeva, pak byste rozhodně neměli přehlédnout papírové pásky s jemným vzorováním, které po odlepení za sebou nezanechávají lepidlový film. Pocházejí z Japonska, volají je „washi“ a jsou tou nejvděčnější cestou k pravidelné obměně vzhledu nábytku.

Jednoduše jimi oblepíte zásuvky, dvířka, nohy či pracovní desky a na několik měsíců máte postaráno o nový vzhled, který můžete zrušit nebo vyměnit za jiný. Pásy, čtverce, cik-caky, kvítky, ornamenty či barvy – díky jejich pestré nabídce z nich vyrobíte vše, na co si jen vzpomenete. Stačí jen rozměřit si tvary a tužkou naznačit linie, abyste uměli kam lepit. Je to zábavné, rychlé a naoko působivé.

Barevné dekorace nestojí mnoho
Ne, nemáme na mysli kýče, které plní police nábytku jen proto, aby nebyly prázdné. Je to textil, který dokáže dát místnostem novou strukturu, barvu i dekorační ornament. Možná nejste fanoušky závěsů, polštářků, ubrousků a koberečků. Skutečnost je však taková, že vám jen chybí zkušenost a trénované oko pro detail.

Pokuste se překonat své konzervativní zábrany a přeneste se přes svou minulost s odvahou. Vytáhněte žaluzie a zavěste záclony. Přidejte závěsy, a buďte při výběru jejich vzoru a barev tak odvážní, aby skutečně vynikly. Holé špalety oken nejsou symbolem minimalistické moderny. Ve skutečnosti jsou projevem estetické chudoby a vyhořelosti. Totéž platí i pro holé židle, pohovky a laminátové podlahy. Ošeťte je a budou vypadat skutečně dobře.

A co s kuchyní?
Nic nezmění vzhled kuchyně víc, než když svou pozornost zaměříte na dvířka kuchyňské linky. Možná jste o tom nikdy netušili, ale mnohé se dají odepnout, aniž byste museli sáhnout po šroubováku nebo jiném nářadí. A právě v tomto momentu zábava začíná. Přidáte k nim čela zásuvek a všechny důkladně omyjete v saponátové vodě a odmastíte technickým lihem, abyste se mohli pustit do práce. Nepotřebujete nic, jen měkký pěnový váleček s frézovanými okraji a ze dvě plechovičky akrylátové barvy namíchané podle vzorníku na míru.

S odvahou se pusťte do jejich malby, sami se budete divit, jak je to jednoduché. Během dvou hodin máte první vrstvu nátěru za sebou a po čtyřech hodinách odpočinku se pustíte do druhé vrstvy. Výsledkem bude kuchyně, která je k nepoznání od té původní. A pokud v další sezóně při stejné práci naleznete trochu odvahy i na drobné dekorace, opět můžete sáhnout po vzorovaných válečcích nebo šablonách, abyste lince dali ten správný švih.

Nemějte před ní přehnanou úctu, není to žádný skvost tovární dovednosti. Kuchyňská linka je pouze ubohý korpus z dřevotřísky vybaven pracovní deskou, dvířky a čílky zásuvek. Nic, co by bylo tak cenné, abyste to nemohli namalovat.

- Reklama -PR články

Nové příběhy

Další články autora
NOVA INSPIRACE

Vinylová podlaha je elegantní a praktická volba do každého interiéru

Vinylová podlaha v posledních letech získává na oblíbenosti, protože...

Máte v plánu rekonstrukci bytu či domu? Víme, jak postupovat!

Koupit si byt nový, nebo spíše starší a krok...

Jak si stanovit domácí rozpočet

V dnešní době plné ekonomických výzev a nepředvídatelných událostí...

Jak drahé je zdarma?

V dnešní době, kdy jsme neustále bombardováni nabídkami "zdarma",...