back to top

Jak připravit místnosti pro malování?

Date:

Má význam natáhnout malování na delší dobu jen proto, abyste se zbavili stresu a měli z vykonané práce lepší pocit? Určitě ano. Zahodíte-li po přípravě všechny starosti za hlavu, budete se moci s radostí pustit pouze do toho nejdůležitějšího. Finále se pak přiblíží rychleji, než jste zvyklí.

Stačí jen oddělit přípravné práce od samotného malování a budete mít pocit, že jste to tak měli dělat už dávno. Pověstné posouvání skříní do středu místnosti a jejich zakrývání plachtou je pouze vrcholem ledovce.

1.Opravte všechny chyby
Drobné praskliny, obité rohy, rýhy od dětských her a hmoždinky zapuštěné do zdi, které již ztratily své poslání. Možná jste je v posledních dvou letech úspěšně přehlíželi a stali jste se imunní vůči jejich vnímání. Nastal čas, abyste dali věci do pořádku. Důsledně procházejte místnosti ze strany na stranu a při bočním světle hledejte defekty. Kdesi lze vidět mazanice nepovedené stěrky, jinde se rýsuje reliéf kabelu, který jste dodatečně vedli k televizoru. Stěna bývá často rozrušená i v místě přechodů rozvodu topení.

K opravě lze použít téměř cokoliv. Od šlehaného malířského tmelu do spár, prasklin a otvorů, přes zbytky stěrky a tmelu na sádrokarton až po sádrovou maltu, kterou doděláte i chybějící roh, který před časem odpadl. Důležité je jediné. Zahladit filcovým hladítkem všechny stopy tmelení a oprav, aby ve finále z malby nevystupovaly. Není pravdou, že barva chyby zakryje. Je to úplně opačně – zvýrazní je a čím je světlejší, tím více chyby je vidět.

2.Vysvoboďte zárubně
Obvykle na ně nadáváme až při mytí. Zárubně jsou zamazány několika vrstvami barvy a místy splývají se stěnou namísto toho, aby bylo zcela jasné pokud zasahují. Pokud je to i váš problém, určitě stojí za to udělat s tím pořádek. Vezměte do rukou špachtli s ostrými rohy a seškrábejte lemy zárubní tak, abyste vytvořili rovnou a jasnou oddělovací linii. Právě podle ní již budete při každém natírání vést ochranné pásky, abyste si ušetřili čas při úklidu po výmalbě.

Pokud nebyla zárubeň správně osazena, často v některých částech jejího bezprostředního okolí omítka opadává. Vyspravte to jako jednu z mnoha ostatních chyb a přistavte se u zárubně samotné. Přijde i na ni řada při malování nebo ještě několik sezón vydrží? S vodou ředitelnými akryláty ji lze natřít i bez zápachu, zdlouhavého větrání a lepkavého povrchu.

3.Co s radiátory?
Pokud jsou ploché, obvykle nedělají při natírání galibu a netřeba jim věnovat mnoho pozornosti. Pokud však přes žebra prosvítá stěna a záclony jste odeslali do důchodu, po malování to nemusí skončit jinak. Jsou dvě možnosti, jak se s tím vypořádat. Buď máte štěstí a radiátor se dvěma funkčními ventily dokážete odmontovat, abyste si poradili se stěnou za nimi, nebo zvolíte jiný plán.

Pokud váleček ani štětec za radiátor nedosáhnou, nemusí to znamenat, že za ně nedokážete zasunout tabuli sololitu. Pokud jej namalujete stejnou barvou jako stěnu a nalepíte jej montážním lepidlem za radiátor bez jeho demontáže, máte po starostech. Někdy je takové řešení mnohem jednodušší než zoufalý boj.

4.Podlahové lišty změní vzhled místnosti
Stěny nekončí pouze u dveřních a okenních otvorů, ale také u země. A právě tam se u nových podlah často skrývají nástrahy. Levné lemovací lišty dosloužily, rozebírají se, odskakují a vůbec nevypadají dobře. Pokud nemáte hluboko do peněženky, příprava před omalovánkou je tím nejlepším časem, kdy je můžete vyměnit za nové.

Nechte se poučit a nekupujte zase ty nepovedené imitace, které i tak neplní svůj úkol. Poohlédněte se po skutečných lištách z masivu, nebo přehoďte několik slov s chytrým kutilem ve vašem okolí. Možná se ani nenadějete a během jediného odpoledne vám podlahy olemuje 10centimetrovým soklíkem z MDF, který olemuje dekorativními lištami ze dřeva. Stačí pak nátěr pro sjednocení vzhledu a máte lemování, které přímo rozzáří pokoj.

5.Fólie a pásky odvrátí úklid
Pokud začnete pečlivě prohlížet sortiment malířských fólií a pásků, možná zjistíte, že jste to v minulosti nedělali nejlépe. I bez vyklizení místnosti se dá pracovat tak, aby nebylo vše pokryto frkanci barvy. Moderní barvy téměř vůbec nefrkají a ochranná krytí dokáží zabránit tomu, aby váleček přetřel to, co není třeba.

Fólie nabité statickým nábojem se přilepí k podkladu, pásky olemují každý detail a vy budete po výmalbě toto maskování pouze strhávat. Aniž byste potřebovali kbelík s hadrem na úklid.

6.Penetrace
Po zaschnutí je neviditelná a přece je důležitější, než byste si mohli myslet. Pokud jí natřete všechny stěny před výmalbou, zajistíte tak nejen lepší krytí a rovnoměrnost barev, ale také oddálíte do daleké budoucnosti škrábání starých nátěrů. Penetrace je jako příprava, která zpevní podklad a dá mu sílu udržet nový nátěr bez olupování. A to při každém nátěru po odstupu času, přestože byste je na sebe vrstvili již druhou desítku. Nejen barva musí být kvalitní, ale i podklad. A právě to je úkolem penetrace.

Teprve nyní přijde čas na malování. Určitě jste postřehli, že hitem letošního roku jsou zemité odstíny a že válečky imitující dekorativní kresbou tapety přicházejí zpátky na scénu. V plné síle, mnohem intenzivnější než kdykoli v minulosti.

- Reklama -PR články

Nové příběhy

Další články autora
NOVA INSPIRACE

Vinylová podlaha je elegantní a praktická volba do každého interiéru

Vinylová podlaha v posledních letech získává na oblíbenosti, protože...

Máte v plánu rekonstrukci bytu či domu? Víme, jak postupovat!

Koupit si byt nový, nebo spíše starší a krok...

Jak si stanovit domácí rozpočet

V dnešní době plné ekonomických výzev a nepředvídatelných událostí...

Jak drahé je zdarma?

V dnešní době, kdy jsme neustále bombardováni nabídkami "zdarma",...