back to top

Válečky na stěnách jsou opět v módě

Date:

Vzorované stěny připomínající tapety. Kdysi zdobili každou obytnou místnost, v posledních třech desetiletích jsme je však uvalili do nemilosti.

Dnes se vracejí opět do módy a nejsou to jen ty, které lety zapadly ve sklepech prachem. Přicházejí nové vzory a nápady pro jejich využití v interiéru.

Je to jako kreativní hra s barvami a vzory. Natřete kus balicího papíru interiérovkou, natáhnete na něj válečky různých vzorů a hotový vzorník zavěsíte na zeď. Chodíte kolem něj celé dny, dokud nezískáte jasnou představu o tom, který ze vzorů vyzdobí konkrétní zákoutí vaší domácnosti. Jako byste se procházeli v tapetovém studiu, ovšem tentokrát je vše ve vašich rukou.

Na všechny povrchy
Díky moderním barvám, které lze ředit vodou, lze nanášet válečkem vzory na nejrůznější povrchy. Začíná to na stěně otěruvzdornými interiérovými barvami, z nichž lze vybrat i takové, které jsou odolné vůči mokrému otěru. Znamená to, že i když na ně bude ze sprchy ostřikovat voda, nesloupou se a neztratí svou brilantní jiskru.

Vodou ředitelné akryláty umožnily válečkování nábytkových dvířek a čel zásuvek, ale také vzorování dřevěných, betonových a vydlážděných podlah, které jste se rozhodli zrenovovat krycím nátěrem. Je pouze na vás, zda použijete vzorovaný váleček jako borduru, nebo si zahrajete na modrotisk imitující holandské obkládačky, zda provedete plošné zdobení. Všechno vypadá jako dobře odvedená ruční práce a má to cveng.

A aby i zbytek interiéru vypadal lákavě, jsou zde přece barvy na textil. Polštářky, závěsy, přehozy, vše lze dekorovat jemným nebo kontrastním vzorem tak, aby to ladilo k pískotu duše. Čím více válečků máte, tím širší jsou vaše možnosti.

Nové materiály zvýšily kvalitu
Válečky ze sklepních zdrojů jsou vyrobeny ze kdečeho. Najdete tam ručně vyřezávanou pěnu, která léty ztratila pružnost, vyřezávanou vrstvenou gumu, která se na spojích rozlepila, ale i precizní válečky z formy, které dodnes neztratily svůj šmrnc. Všechny jsou však znečištěny hlinkovými barvami, takže žádají údržbu. Nejprve namočit do teplé vody se saponátem, poté odstranit staré nánosy barev přídavkem kyseliny citrónové a nakonec je oživit glycerinem a opět umýt v saponátu. Cosi podobné platí i na staré strojky. V oběhu byly tři různé šířky válečků, plus speciální sady pro dvoubarevné válečkování.

Dnes se všechno točí kolem silikonu a plastových jader. Válečky mají standardizovanou šířku 15 centimetrů a jsou k nim dva druhy aplikátorů. Jeden pěnový se zásobou barvy na dva tři pásy, druhý se zásobníkem, který udělá na stěně pruhů i z patnácti. Kde hledat nejkrásnější vzory? Jedničkou na trhu jsou Britové, kteří dělají zázemí projektu The Painted House. Jejich legendární válečky, které se převálely až do Ameriky a Austrálie posílají i na Slovensko. Na stránce etsy.com naleznete jejich kompletní nabídku. Letí ptáčci, lesní zvěř i květinové ornamenty.

Jak na to?
Staří malíři si vzali své zkušenosti s sebou do hrobu a ti mladší už zapomněli, jak se to dělá. Není to ale velká věda. Na čistý váleček je třeba udělat perem dvě značky na viditelné místo. Například + a -. Jelikož každý druhý pás je třeba udělat s válečkem pootočeným o půl otáčky, značky jsou výbornou pomůckou. Čím větší a čitelnější, tím lépe.

Přítlak musí být rovnoměrný, ruka směřuje jemně dolů, aby váleček po podkladu neklouzal. Při prvním tréninku se možná stane, že vznikne několik šmouh, pak to však už jde jako samé.

Válečkem je třeba vždy jemně zajíždět do předchozího pásu, aby se kresba navázala. Vznikne tak celistvý vzor, ​​aniž by se rozbíjel na samostatné pásy. Vzory jsou vždy navrženy tak, aby snesly nepřesnosti ve válcování. A pokud někde vznikne neodmačkaná část, dá se domalovat štětcem.

Oříškem bývají rohy místností, kam se už celá šířka válečku nevejde. I zde existuje řešení. Na malířské pásce spustit roli papíru po existujícím vzoru a zbývající prostor naválcovat pouze přesahem vzoru. Ono se to ve finále ztratí a bude to méně nápadné než holý roh.

- Reklama -PR články

Nové příběhy

Další články autora
NOVA INSPIRACE

Vinylová podlaha je elegantní a praktická volba do každého interiéru

Vinylová podlaha v posledních letech získává na oblíbenosti, protože...

Máte v plánu rekonstrukci bytu či domu? Víme, jak postupovat!

Koupit si byt nový, nebo spíše starší a krok...

Jak si stanovit domácí rozpočet

V dnešní době plné ekonomických výzev a nepředvídatelných událostí...

Jak drahé je zdarma?

V dnešní době, kdy jsme neustále bombardováni nabídkami "zdarma",...