back to top

Ovocné stromky zarodí také v květináči

Date:

Na terase, chodníku, přídomí, příjezdové cestě ke garáži, mezi ozdobnou výsadbou či na ostrůvku uprostřed trávníku – vhodné místo najdete všude, kam se vejde květináč o průměru 35 až 50 centimetrů a sluníčko jej bude zahřívat po celý den.

Není větší radosti, než sledovat ovocné výpěstky v průběhu ročních období.

Výpěstky lze sázet i na jaře
Jarní sezóna prodeje ovocných výpěstků je v plném proudu a tak můžete uvažovat nejen o kontejnerovaných stromcích a keřích, se kterými lze pracovat po celý rok, ale také o prostokořenných. Ušetříte tak peníze a budete moci využít pestřejší výběr.

Výpěstky musí být svěží, co zjistíte pohledem na jejich pupeny, které už začínají rašit. Visačka vám prozradí, odkud pocházejí a pomůže vám přesně identifikovat nejen množitele, ale také odrůdu. Právě ta bude pro vás pomocníkem při výběru, protože ne větve a dopisy vás zajímají, ale plody, které budete sbírat.

Jak vybírat
Výběr je pestrý, pozornost je však třeba zaměřit na ty, které snesou pěstování ve stísněných podmínkách. Angrešt, rybíz a josta jsou dostupné v keříčkové i stromečkové podobě. Zvolíte-li si rezistentní odrůdy, ušetříte si starosti s jejich ošetřováním. Mezi novinkami najdete i takové vychytávky, jakými jsou angrešt bez trnů a rybíz plodící růžové plody. Všechny odrůdy budou růst v nádobách vděčně. Vystačí si s univerzálním rašelinovým substrátem.

Borůvky, klikva, brusinky a muchovníky tvoří další atraktivní skupinu drobného ovoce pro pěstování v nádobách. Z poléhavé kliky vytvoříte podrost a z ostatních budete tvarovat vzhledné keříčky. S výjimkou muchovníků, všechny vyžadují kyselý pěstební substrát, který obvykle nese na obalech obrázky azalék a rododendronů.

Maliny, ostružiny, ostružiny a jejich mezidruhové křížence jsou vděčnými ovocinami k pěstování v nádobách a nabídka je každý rok obohacována o nové kultivary nesoucí netradiční formy a barvy ovoce. Zatímco maliny jako jediné tvoří pevné výhony, které budou růst bez opory, ostružiny a ostružiny budou vyžadovat pomoc, aby jejich výhony nepoléhaly. Na to je třeba myslet už při výběru pěstitelské nádoby a zabudovat do ní nějaké kolíky či využít v jejich blízkosti opěrnou drátěnku. Vyhovuje jim substrát s podílem jílovité složky.

Jabloně jsou jedinou ovocnou dřevinou, která má pevně zakódovaný sloupovitý tvar, lze je pěstovat v prostém tvaru nebo ve formě vidlice, byť i vícenásobné. Baleríny nejrůznějších odrůd budou tvořit kompaktní terminál pokrytý olistěním, květinami a plody, takže pokud máte dostatek místa, směle vybírejte. Je to jistota, která bude rodit, i když vám chybí ovocinářské zkušenosti.

V nabídce prodejců naleznete i několik odrůd hrušek, které si dokáží zachovat kompaktní formát, vždy však bude záležet na vás, jak si poradíte s jejich střihem. Na podnožích Gisela5 naleznete kompaktní formy třešní a pokud budete mít štěstí, přihodí se vám i některá ze švestek. Všechny vyžadují řez trénovaného ovocnáře. Jelikož se však jedná o roli, která se řeší pouze jednou ročně, ve svém okolí určitě najdete někoho, kdo vám pomůže.

Určitě zapomeňte na nabídky v katalozích Starkl a Sieberz, kde na počítačem upravených obrázcích vidíte reklamní sen, který nemá s realitou nic společného. Ušetříte si zklamání, jaké zažili mnozí. A vedle něj i svou peněženku.

Zálivka a výživa jsou klíčové
Nádoba má omezené hranice a tak kořeny ovocin mohou přijmout jen to, co do ní dáte. Se závlahou je to snadné. Zaléváte tak často, jak počasí káže. A to nejen v průběhu pěstitelské sezóny, ale také v zimních měsících. Protože stromky nevymrzají v nádobách chladem, ale ztrátou vody. A tu je třeba nepřetržitě doplňovat.

Aby se voda z nádob odpařovala pomaleji, pomoci si lze podrostem nebo nastýláním. Je pouze na vás, zda pod kmínek nasypete vrstvu kůry, kameniva, nebo vysadíte podrost složený z jahod nebo bylinek. Každý centimetr prostoru má svoji hodnotu.

S výživou je to podobné. Rašelinové substráty nejsou nekonečnou zásobárnou živin a svůj potenciál vyčerpají během několika týdnů. Při pěstování v nádobách se zaměřte na organická hnojiva s postupným uvolňováním. Rohovina, peletovaný ovčí nebo koňský hnůj jsou pro výživu ideální. Určitě však není třeba zapomenout na hnojení vodorozpustnými hnojivy na list, aby měly stromky dostatek stopových prvků a minerálů.

Chemickou ochranu stáhnete na minimum
Udržet v dobré kondičce drobné ovocné stromky lze většinou i bez chemie. Dnes je již na trhu dostatek přírodních a biologických prostředků – ať už jde o dravé roztoči nebo výtažky z různých rostlin. I když je jejich cena v porovnání s chemickými prostředky vyšší, při malé spotřebě na ceně příliš nezáleží.

Jelikož máte stromky takříkajíc pod palcem, vždy umíte aktivně zasáhnout ve správnou chvíli a ošetřit i to nejskrytější místo. To na velkých ovocných stromech nedokáže nikdo.

Zimování ptá vaše nasazení
Jsou jen tři recepty, jak si poradit s ovocnými stromky v květináčích během zimy. První je zapustit je do země až po úroveň substrátu a na jaře opět vytáhnout ven. To mohou učinit pouze ti, kterým se na zimu uvolní zahrada, aby do ní mohli přestěhovat stromky ze dvora.

Druhou možností je přesunout vše do celodenního stínu a zasypat štědrou vrstvou izolačního materiálu. Na takovém stanovisku je třeba vždy vystříhnout pouze odměk a využít jej na zálivku.

Třetí z možností je nechat vše na místě a řešit zimní závlahu s podobnou intenzitou, jako na začátku a sklonku pěstitelské sezóny. Doplňovat vodu neustále, vždy když sluníčko trochu rozpustí skořápku ledu na substrátu. Protože voda z něj mizí závratnou rychlostí, odpařuje se nejen ze zeminy, ale také ze zimujících větví a letorostů.

- Reklama -PR články

Nové příběhy

Další články autora
NOVA INSPIRACE

Toužíte po dlouhodobé a smysluplné investici?

Inflace minulých let pěkně zamávala naspořenými penězi všech jedinců,...

Vibrační bruska na dřevo vám usnadní práci

Vibrační bruska se používá pro jemné broušení dřevěných povrchů,...

Cyklistické oblečení si zaslouží dospělí i děti. Máte vše, co potřebujete?

Je skvělé, kolik z nás se aktivně věnuje cyklistice. Už...

Jak se chránit před podvodnými e-maily v době digitálního věku

V dnešním světě, kdy jsme neustále připojeni k internetu,...