back to top

Šest typů bylinek, které si snadno vypěstujete i doma

Date:

Co se vyplatí zasadit do květináče na balkoně či doma?

Nemusíte být zrovna srdcem zarytá zahrádkářka, abyste si mohli doma, na balkoně či na terase vytvořit své vlastní malé bylinkové království.

Stačit vám bude přinejmenším vědomí, že bylinky do kuchyně patří a při přípravě jídel využijete k jejich dochucení své vlastní, čerstvě vypěstované.

Obecně jde o nenáročné rostlinky, potřebují však dostatek světla i tepla. Vybrali jsme šest takových, které se vyplatí pěstovat doma v květináči.

Jak pěstovat bazalku
Pokud milujete italskou kuchyni, aroma bazalky v ní nesmí chybět.

Nejen v případě bazalky, ale v zásadě všech bylinek, které pěstujete v domácích podmínkách a ne v záhonu na zahradě, potřebujete mít kvalitní substrát, tedy dostatečně výživnou zeminu.

Bazalku můžete vysévat na jaře a na podzim. Semínka vysypte řídce do menšího množství substrátu, zasypte trochou zeminy a opatrně dodejte trochu vody.

Bazalka potřebuje dostatek slunce i vlhkosti, nechte sazeničku na světlém místě. Za dva až tři týdny by se měly objevit první rostlinky, poté je můžete rozdělit do více květináčů.

Stále platí, že důležité je světlo, teplo a dostatečné zalévání.

Jak pěstovat meduňku
Meduňka má blahodárný vliv na zdraví, většina lidí si ihned představí účinky meduňkového čaje na nespavost. Objevuje se však také v kuchyni, například ji můžete přidat do omáček, dezertů či nápojů.

Semínka meduňky zasaďte do dobře propustné půdy, která je bohatá na živiny.

První klíčky se mohou objevit již po týdnu až dvou. Meduňka ocení zejména částečný stín, především v poledne a také větší květináč, protože má ráda dostatek prostoru.

Jak pěstovat mátu
Máta je k pěstování v bytě jako stvořená, má pozitivní účinky na lidský organismus, především na trávení, posiluje nervovou soustavu a má i protizánětlivé účinky. Voní svěže, mentolově a umíte si z ní uvařit výborný čaj. Dá se však použít také v kuchyni do salátů.

Tato bylinka je choulostivá na příliš velký chlad, sucho, ale zároveň nemá ráda ani když ji přeléváte. Půda by měla být stále vlhká, ne však promočená.

Máta potřebuje dostatečně velký květináč, který nechte položený na světlém místě, dobře jí dělá zejména dopolední slunce, na oběd by měla být v polostínu.

Jak pěstovat tymián
Tymián je oblíbený ve středoevropské kuchyni, ale zároveň má i pozitivní zdravotní účinky, zejména antiseptické. Kouzlo má, když si ho vypěstujete už od semínka, je to nenáročná bylinka a zvládne to každý.

Tymián patří k rostlinám, které jsou zvyklé na suché a kamenité půdy. Potřebovat budete dobře propustný substrát, písčito-hlinitý až mírně vápenatý.

Semínka vysévejte na jaře a do zeminy je není třeba hluboce zahrabávat, jelikož ke klíčení jim pomáhá světlo. Květináč s tymiánem následně položte na přímo slunečné a pokud možno nevětrné místo.

Není třeba tuto bylinku přehnaně zalévat, to se doporučuje pouze v případech dlouhodobého sucha. V květináči však bude potřebovat pravidelné hnojení.

Jak pěstovat šalvěj
U našich babiček je šalvěj známá jako „babské ucho“. Šalvěj má sametové a aromatické lístky, má široké využití a blahodárně působí při nachlazení, chřipce, zánětech, nadměrném pocení, nespavosti, stresu a dalších problémech.

Kořeněná chuť této bylinky vynikne v pokrmech z jehněčího a telecího masa, zvěřiny, přidává se i do různých nádivek, k dochucení ryb či zeleninových jídel.

Nejlepší způsob, jak pěstovat šalvěj, je z řízků, sázet však samozřejmě můžete i semena. Ideální je to na jaře už v březnu. Použít je třeba hlinitopísčitou zeminu. Šalvěj potřebuje přímé slunce a není pro ni vhodné větrné místo.

Jak pěstovat rozmarýn
Tato bylinka vám připomene středomořskou atmosféru. V jídlech ji můžete využít jako koření do polévek, k bramborám, zelenině či do salátů. Zároveň obsahuje spoustu tělu prospěšných látek.

Rozmarýn potřebuje propustnou půdu, ideálně písčito-hlinitou, pořiďte si tedy substrát s takovými vlastnostmi. Může být náročné pěstovat jej od semínek, proto začněte raději pěstováním pomocí řízků.

Nejideálnějším místem k jeho vypěstování je polostín, potřebuje však přinejmenším šest hodin slunečního svitu denně. Rozmarýn je velmi citlivý na chlad a je třeba si dávat pozor i na to, aby rostlinka nebyla v průvanu.

Přebytečná vlhkost mu zase může způsobit hnití kořínků, zalévejte ji tedy pravidelně, ale opatrně.

- Reklama -PR články

Nové příběhy

Další články autora
NOVA INSPIRACE

Vinylová podlaha je elegantní a praktická volba do každého interiéru

Vinylová podlaha v posledních letech získává na oblíbenosti, protože...

Máte v plánu rekonstrukci bytu či domu? Víme, jak postupovat!

Koupit si byt nový, nebo spíše starší a krok...

Jak si stanovit domácí rozpočet

V dnešní době plné ekonomických výzev a nepředvídatelných událostí...

Jak drahé je zdarma?

V dnešní době, kdy jsme neustále bombardováni nabídkami "zdarma",...