back to top

Stropní chlazení – nový trend v chlazení vašeho domova

Date:

Určitě jste si všimli, jak se zemské klima v posledních letech změnilo. Nárůst teplot za poslední roky je enormní a rok 2015 byl dokonce nejteplejším rokem vůbec, čehož důkazem jsou mimo jiné i přeplatky za vytápění našich bytů a domů.

Zimy už nejsou tak chladné, ale teploty během letních měsíců často atakují rekordní zápisy. Tématem se tedy nestává vytápění nemovitosti, ale naopak její chlazení. To se podobně jako v automobilech stane nezbytnou součástí výstavby rodinných domů, bytů nebo administrativních prostor.

Protože chlazení domácnosti klimatizací, jak jsme byli dosud zvyklí, není dlouhodobým řešením. Zejména pokud na vás studený vzduch z klimatizace fouká cestou do práce, v ní a také po návratu domů. Výsledkem jsou nepříjemná nachlazení, ztuhlý krk nebo seklé kříže. Vše za cenu toho, abychom své příbytky zchladili na požadovanou teplotu. Stojí vám vaše zdraví za pocit chladu?

Efektivním řešením a novým trendem v bydlení se stává stropní chlazení, které nevíří prach a není třeba jej čistit od bakterií jako v případě klimatizace. Na rozdíl od ní využívá stropní chlazení systém sálání, který je nesrovnatelně přirozenější a příjemnější než proudění vzduchu. Je to pocit, jako když v horkém letním dni vstoupíte do chladivé katedrály.

Princip spočívá ve velkoplošném chlazení stropem pomocí chladící vody cirkulující v zabudovaných trubkách. Teplota stropu se pohybuje mezi 15 – 19 °C. Toto jemné velkoplošné chlazení přináší ideální tepelný komfort, neboť ochlazování sáláním je pro člověka nejpřirozenější. Pocit jemného chladu bez průvanu je jedinečný a velmi příjemný.

Kromě vynikajících funkčních vlastností má stropní chlazení také další velkou výhodu. Jeho instalace nezmění design bytu, jelikož nejsou zapotřebí žádné externí chladící jednotky. Designérské návrhy už tak nebudou muset myslet na velké klimatizační jednotky v každé místnosti.

Možnosti instalace stropního chlazení
Instalace má svá specifika, proto je důležité sáhnout po ověřených a certifikovaných systémech, které povedou k požadovanému efektu. Jedná se totiž o systém, jehož případná rekonstrukce z důvodu použití nekvalitních materiálů by byla velmi nákladná. Proto je vhodné investovat do kvalitní realizace stropního chlazení a ušetřit peníze například na zmíněných spotřebičích.

Společnost Rehau se tímto poměrně mladým a moderním způsobem chlazení a vytápění zabývá intenzivně již více než 15 let. Jen na Slovensku eviduje více než 80 000 m2 instalované stropní plochy ve stovkách menších a větších objektů. V úzké kooperaci se zastoupeními v západní Evropě se instalovaná plocha vyšplhá na více než 250 000 m2 stropních chladících, resp. topných systémů v Německu, České republice nebo v Maďarsku. Stropní chlazení Rehau lze zrealizovat několika konstrukčními způsoby. Základem stropních systémů je rozvodná trubka z hi-tech materiálu PE-Xa s vynikajícími mechanickými vlastnostmi a odolností. Podle způsobu jejího zabudování do stropní konstrukce rozlišujeme tři základní druhy stropního chlazení a vytápění.

 1. Suchý způsob pomocí chladícího sádrokartonu
  Systém se vytvoří pomocí prefabrikovaných sádrokartonových desek s integrovanými trubkami. Je to velmi vhodná alternativa pro místnosti s podhledy, šikmé plochy a stavby postavené suchým procesem. Rovněž je velmi výhodný při rekonstrukcích a dodatečných instalacích v domech nebo bytech. Montáž se uskutečňuje na rastr z dřevěných nebo ocelových profilů. Pro dokonalejší usměrnění výkonu jsou desky vybaveny další izolací z PST o tloušťce 15 mm. Prázdná místa lze vyplnit běžným sádrokartonem o tloušťce 15 mm.
 2. Podomítkový, tzv. „mokrý“ způsob
  Trubky jsou upevněny do houževnatých fixačních lišt a následně překryty vrstvou omítky o tloušťce 23 mm. Při omítání je nutno dodržovat jednoduché pokyny v technickém katalogu a doporučený postup výrobce omítky. Podomítkový systém představuje ideální variantu pro plošné chlazení, není-li vyžadován podhled. Nabízí maximální výkon, výborné využití dostupné stropní plochy a příznivý poměr ceny a výkonu.
 3. Stropní chlazení integrované v betonu
  V případě, že se pro stropní chlazení rozhodnete včas a vaše stavba je vybavena monolitickými betonovými stropy, velmi hospodárným a zároveň komfortním řešením je integrovat stropní chlazení přímo do této masivní konstrukce. Trubky z hi-tech odolného materiálu PE-Xa jsou v tomto případě umístěny v okolí spodní výztuže. Doporučujeme nechat aplikaci posoudit statikem. Výhodou tohoto řešení jsou pak minimální dodatečné investice, které jsou však vyváženy potřebou včasného plánování osazení stropů svítidly a jinými zařízeními a vyšší setrvačností. Výborné zkušenosti uživatelů s tímto systémem však potvrzují jeho opodstatněnost jak u středních a velkých budov, tak u rodinných domů.
 4. Výhody stropního chlazení:
 5. vysoký komfort v létě i zimě,
 6. výrazná úspora provozních nákladů,
 7. neviditelnost = volnost u zařízení interiéru,
 8. žádné víření prachu,
 9. žádné nepříjemné proudění studeného vzduchu při chlazení,
 10. zcela tichý provoz,
 11. 10letá záruka Rehau.
- Reklama -PR články

Nové příběhy

Další články autora
NOVA INSPIRACE

Vinylová podlaha je elegantní a praktická volba do každého interiéru

Vinylová podlaha v posledních letech získává na oblíbenosti, protože...

Máte v plánu rekonstrukci bytu či domu? Víme, jak postupovat!

Koupit si byt nový, nebo spíše starší a krok...

Jak si stanovit domácí rozpočet

V dnešní době plné ekonomických výzev a nepředvídatelných událostí...

Jak drahé je zdarma?

V dnešní době, kdy jsme neustále bombardováni nabídkami "zdarma",...