back to top

Testovali jsme robota, který mopuje podlahy

Date:

Je to jako mít doma služebnictvo. Zatímco se zaujetím listujete stránkami nového časopisu, po pokoji systematicky jezdí robotický mop, který je tak tichý, že často zapomenete na to, že vůbec pracuje. A podlaha se leskne, aniž by vás to stálo nějakou námahu.

Nejedná se ani o reklamní slogan, ani o fikci. Téměř dva měsíce pečlivě přihlížíme k tomu, jak robotický mop iRobot Braava 380 dbá na čistotu podlah v našem bezprostředním okolí. Tam, kde každý den bylo vidět šmouhy a prach je najednou lesklá podlaha a atraktivní mat dřevěných prken.

Ať se líbí, na místo
Vezmete z radiátoru mikrovláknovou utěrku, namočíte ji v umyvadle do saponátové vody a přichytíte na dvojici suchých zipů plastového modulu. Hodíte ho na zem, položíte na něj robota, který od včera spal při nabíječce a stisknete tlačítko. V tu chvíli divadlo začíná.

Tichým krokem se vydá vpřed a pás po pase v návaznosti na sebe prochází celou místností. Hadříkem pečlivě stírá z podlahy jemné nečistoty a saponátem provoní celou místnost. Narazí-li na židli či květináč, pěkně je obejde a když mu je opět jasné jak vypadá svět, naváže na své pásy. Jako když pluh dělá brázdy na poli, jednu vedle druhé.

Zajde pod sedačku, přejde za květinami, vyutírá podlahu pod komodou a když během několika desítek minut dokončí svou práci, jako pejsek se vrátí na totéž místo, kde jste ho spustili. Upozorní na sebe krátkou melodií a opět přichází řada na vás. Uložíte jej k nabíječce, hadřík přeperete ve zbytku vody a zavěsíte na radiátor. Takhle to jde den ode dne.

Na sucho i na mokro
I když je to voňavé, účinné a praktické i na laminátu, není nezbytné aby probíhal úklid vždy namokro. V základní dodávce je i hadřík a modul pro suché mopování, kdy robot pouze stírá z podlahy prach a leští jej. Práce mu jde se stejnou zdatností, přece jen zde chybí ta vůně. Jakoby člověk podvědomě tušil, že dělá práci jen napůl. Samozřejmě, v obchodní síti je nespočet vlhčených jednorázových utěrek pro mopování, takže pokud jste si na ně v minulosti přivykli, můžete je používat, aniž byste se museli ohýbat v kříži.

Ke dvěma způsobům údržby podlahy patří i dva programy, kterými se robot řídí. Ten první je důslednější a kopíruje typický pohyb člověka při mopování – jeden tah doprava, druhý tah doleva. Takto se to v pásech opakuje do nekonečna a Braava neustále vyráží vpřed a couvá v krátkých půlmetrových úsecích.

Druhý program je rychlejší, protože běží vpřed od stěny ke stěně, aby byla práce co nejdříve hotova. I když výrobce tyto programy nazval suchý a mokrý, my jsme je oba používali k mokrému čištění.

S výhledem na hvězdy
Braava není jako ostatní roboty, které možná znáte jako robotické vysavače. Neprochází místností chaoticky, protože má navigaci. Malá kostka napájená bateriemi stojí uprostřed místnosti s neomezeným výhledem na strop. Ve chvíli, kdy robot nastoupí do práce, využije strop pro vysílání polohových značek.

Robotický mop tak v každém momentě ví na kterém místě se nachází a místnost si takříkajíc zmapuje podle překážek na které narazí. Pod stolem si domyslí, že mu zastřel pracovní deskou výhled, při drobných překážkách počítá nohy, aby odhadl co ho ještě čeká. Zastaví se před schody, nevyšplhá se ani na koberec. Má nizoučký podvozek, který dokáže překonat pouze schůdky nerovně uložené dlažby či starých podlahových desek.

Ze všech robotů, které jsme v redakci kdy měli, tento má nejvíce inteligence, i když někdy se stane, že se zamotá ve svých vlastních úvahách. Obzvlášť pokud zabloudí kdesi do série výklenků, nebo narazí na sedačku s osmi nohama.

Zvládne více místností po sobě
Zatímco při nabíječce stráví po vybití akumulátorů čtyři hodiny, pro práci získá dvouhodinovou kapacitu energie. To je dostatek k tomu, abyste jím vymopovali čtyři standardní obytné místnosti. Pošlete ho setřít koupelnu a chodbu, poté jej vyprovodíte do kuchyně a nakonec do obývacího pokoje.

Při tomto doprovodu ho obslouží i dítě, takže časem se z Braavy stává domácí rutina. Kdo ho najde žádostivě čekat na odložení, podujme se k tomu, aby ho přeložil do dalšího z pokojů. Pravidelně myjeme dlažbu, laminát, lakovaný korek i dřevěnou podlahu napuštěnou fermeží. Výsledky jsou vynikající.

Po týdenním zátahu, jako by se změnily vaše požadavky na čistotu podlahy. Jste přesvědčeni o tom, že jste to nikdy nedělali tak důsledně jako tento robot. Postupně uvážete kabely aby nepřekážely, ze země přestěhujete některé věci jinde a chcete mít všude volný prostor. A právě takový režim stroji vyhovuje.

Nesmírně tichý a precizní
Jedinou pohyblivou částí robotického mopu jsou dvě kolečka, která jej posouvají po podlaze vpřed. Je třeba zbystřit sluch, abyste slyšeli, že se něco děje. Jen pokud by mokrý hadřík šustil při klouzání po podlaze. Zatímco robotické vysavače rachotí třemi koly a odtahovou turbínkou, zde slyšet jen ticho. Takové, že při něm můžete tvořivě psát bez rušení. I teď se zde jezdí po zemi.

Každým dnem se přesvědčujeme o tom, že se jedná o pomocníka, který svou práci zastane bez kompromisů a stojíme si za tím, že jde o stroj, pro který je v moderní domácnosti místo. Je zde jediná podmínka, aby vše fungovalo jak má. Volná podlaha, na které se neválí nepořádek.

Co za to?
Prodejci za Braavu 380 ptají 259 eur a my dodáváme, že mikrovláknové hadříky v dodávce jsou tak zpracovány, že vydrží roky. Naší referencí jsou při porovnávání vždy mikrovlákna od Viledy, u kterých máme vyzkoušeno, že vydrží při každodenním používání desetiletí.

Servisní výdaje se proto budou týkat pouze akumulátoru, který by si měl uchovat rozumnou kapacitu po dobu 2 až 2,5 roku. Za náhradní ptá servisní středisko 59,99 eur.

- Reklama -PR články

Nové příběhy

Další články autora
NOVA INSPIRACE

Vinylová podlaha je elegantní a praktická volba do každého interiéru

Vinylová podlaha v posledních letech získává na oblíbenosti, protože...

Máte v plánu rekonstrukci bytu či domu? Víme, jak postupovat!

Koupit si byt nový, nebo spíše starší a krok...

Jak si stanovit domácí rozpočet

V dnešní době plné ekonomických výzev a nepředvídatelných událostí...

Jak drahé je zdarma?

V dnešní době, kdy jsme neustále bombardováni nabídkami "zdarma",...