10.2 C
Brno
Čtvrtek, 28 března, 2024
DomůRady a NávodyZměňte si vůni domova

Změňte si vůni domova

První housle při zařizování bytu či domu hraje zcela jistě vizuální stránka. Aby stěny ladily s podlahou, koberec se hodil k nábytku, přes okno pronikaly sluneční paprsky a to vše vhodně propojily doplňky do jednoho celku.

Ale stejně důležitou roli jako barvy, materiály či světlo mají při vytváření pocitu domova vůně. Ať už přirozené, které produkuje každodenní život v domácnosti a její členové, nebo umělé, kterými dokážeme navodit atmosféru i změnit náladu.

Existují stovky vůní, je třeba si jen zvolit tu správnou. Pro běžné každodenní použití se hodí spíše jemné květinové vůně než růže nebo muškát. Podmanivou atmosféru vyvolají hyacint, lilie či jasmín, ale opatrně s nimi, dokážou být až příliš intenzivní. V horkých letních dnech sáhněte spíše po svěžích vůních jako citrón, grep či pomeranč. Dlouhé zimní večery zase zpříjemní hřebíček, skořice, vanilka nebo vůně medu. V pracovně podpoří koncentraci eukalyptus či rozmarýn, v ložnici zase levandule přivodí hluboký spánek a odplaší dotěrný hmyz. Se spoustou ani kombinacemi vůní to příliš nepřehánějte, abyste si místo potěšení nepřivodili bolehlav. Vůně totiž ovlivňují náš nervový systém.

Svíčky
Pro provonění domácnosti můžete zvolit různé zdroje – od vonných svíček, přes oleje, tyčinky spreje, potpourri až po voňavé sáčky. Nejběžnější a poměrně levnou alternativou jsou voňavé svíčky. Čajové vyniknou ve větším množství, například v malých skleněných svícnech nebo jen tak položené na talíři. Pokud se vám jich nechce zapalovat příliš mnoho, umístěte je před zrcadlo a získáte dvojnásobný objem.

Vonné svíčky se obvykle prodávají již přímo ve skleněných obalech. Po vyhoření je můžete vymýt v myčce nádobí, při vyšší teplotě se vosk rozpustí, a použít jako svícen. Při prvním zapálení nechte takovou svíčku hořet déle, aby se kolem knotu vytvořil co největší kruh roztátého vosku. Svíčka tak déle vydrží. Rovněž dbejte na to, aby knot nebyl příliš dlouhý. Dlouhý knot znamená velký plamen a rychlejší úbytek vosku. Před každým dalším zapálením knot přistřihněte zhruba na půl centimetru. Totéž platí pro velké „kostelní“ svíčky. Abyste prodloužili dobu jejich hoření, dejte je před zapálením na několik hodin do chladničky.

Éterické oleje
Ještě levněji než svíčky vycházejí vonné oleje. První investice do malé lahvičky je sice obvykle vyšší, ale vydrží dlouho, protože se používají jen po kapkách. Navíc existuje mnoho způsobů, jak je používat a vůně lze dobře kombinovat.

Nejběžnější jsou aromalampy. Nahříváním vody s pár kapkami vonného oleje se těkavé silice uvolní a provoní celý byt. Během topné sezóny můžete nádobku s vodou a olejem postavit na radiátor. Přidejte pár kapek éterického oleje do rozprašovače na vodu a pár stříknutí okamžitě osvěží vzduch v pokoji. Oleje jsou vhodné ik oživení voňavých sáčků, které se používají k provonění oblečení a prádla ve skříních.

Můžete si vyrobit vlastní osvěžovač vzduchu. Do ozdobné sklenice nebo svícnu nasypte hrubozrnnou mořskou sůl a přidejte pár kapek vonného oleje. Když vůně vyprchá, sůl opět pokapejte a promíchejte. Éterickými oleji můžete opět oživit i populární difuzéry vůní, které se prodávají v obchodech. Ve skleněné nádobě jsou ponořené bambusové tyčinky podobné špejlím, které nasáknou tekutinou a šíří vůni.

Více než u svíček dbejte na to, abyste používali přírodní oleje, které jsou výtažkem z rostlinných silic (květů, plodů, listů, kořenů apod.).

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články